آرامگاه خواجه اباصلت | معرفی آرامگاه خواجه اباصلت هروی مشهد
تاریخ بروزرسانی : 2023-08-28


گردآوری :


اشتراک گذاری :خواجه اباصلت خادم خاص و از یاران برجسته و امین علی بن موسی الرضا به شمار میرود و از جاهای دیدنی مشهد به‌ شمار می‌رود.
این بزرگوار نه تنها در بین شیعیان بلکه برادران اهل سنت نیز جایگاه خاص خود را دارد. ما به شما پیشنهاد میدهیم حتما این آرامگاه را زیارت کنید.

آرامگاه خواجه اباصلت را در مشهد حتما سر بزنید. خواجه اباصلت یکی از نزدیک‌ترین یاران امام رضا (ع) است. خواجه اباصلت در میان شیعیان و در دین اهل سنت از او یاد شده‌ است. او از با وفاترین افراد امام رضا به شمار می رود. این آرامگاه یکی از منحصر به فرد ترین ارامگاه های مشهد به شمار می رود.

آرامگاه خواجه اباصلت

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان، ملقب به خواجه اباصلت که در سال ۱۶۰ هجری قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود. از دانشمندان، راویان و محدثین زمان خود بوده‌ است. علت شهرت وی به خواجه اباصلت هروی این است که جد بزگوار ایشان در زمان خود در هرات خراسان بوده‌ است.

از محدثین شیعه مذهب

اباصلت هروی مشهد

خواجه اباصلت یکی از خادمین امام رضا (ع) در زمان خود بوده‌ است. همچنین از روایت‌کنندگان چگونگی به شهادت رسیدن ایشان، به دست مأمون عباسی در کتاب “وفاه ارضا” است. خواجه اباصلت در زمان هجرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان آمد و از غلامان وخادمین مخصوص امام بوده است که همین ویژگی باعث شده‌ است تا مسافرینی که قصد رفتن به مشهد مقدس را دارند در بین راه به آرامگاه او بروند و برسر مزارش فاتحه‌ای بخوانند. خواجه اباصلت در سال ۲۳۲ هجری قمری بعد از ۳۳ سال خدمت در جوار امام رضا (ع) چشم از این جهان فروبست.

خواجه اباصلت

شخصیت علمی خواجه اباصلت

خواجه اباصلت از افراد بسیاری چون، حماد بن یزید، عبدالرزاق صفائی، مالک بن انس، فضیل بن عیاض و عبدالله بن مبارک حدیث شنیده‌ است و به شهرهای متفاوتی چون عراق، حجاز، یمن سفر کرده‌ است. خواجه اباصلت در میان مردان شیعه و در دین اهل سنت به درستی از او یاد شده‌ است و در بغداد روایات حدیثی بسیاری پرداخته‌ است. این مرد بزرگ و وفادار از بهترین یاران امام رضا (ع) بوده و حدیث‌های بسیاری از امام رضا (ع) بیان کرده‌ است.

خادم و محرم امام رضا

موقعیت آرامگاه خواجه اباصلت

برای رفتن به آرامگاه خواجه اباصلت در نزدیکی جاده مشهد به فریمان بعد از فاصله ای در حدود ۱۲ کیلومتر به سمت جنوب شرقی شهر مشهد و نرسیده به بهشت رضا (ع) باید رفت.

یومگ، آرشین پرواز،نوشته‌های مشابه